Трави для шкіри обличчя та тіла. Рецепти для підтримки природної краси та омолодження

Дівчина з молодої та здорової шкіри обличчя після використання лікарських трав

Трави для покращення стану шкіри обличчя та тіла мають багату історію застосування у косметології. Сьогодні їх також активно використовують як у профілактичних, так і лікувальних цілях. Якщо правильно підібрати рослинний засіб під певну проблему та конкретний тип шкіри, ефект може перевершити найскромніші очікування. Хочете виглядати молодше за свої роки і всім виглядом буквально випромінювати здоров'я? Тоді ця стаття є для вас.

Основні типи шкіри обличчя

Досягти омолоджувального та оздоровлюючого ефекту за допомогою фітотерапевтичних засобів буде набагато простіше, якщо знати свій тип шкіри. Проведемо невеликий дерматологічний лікнеп.

  • Нормальнашкіра не вимагає серйозного догляду, крім стандартного очищення та зволоження. Для такого типу властива відсутність чорних крапок, жирного блиску, відчуття сухості та стягнутості. Але профілактика зайвої ніколи не буває.
  • Сухашкіра є найбільш вразливою та чутливою до температурних коливань. Наслідки зимової холоднечі та літньої спеки у прямому сенсі відбиваються у її власників на обличчі. Дуже часто крізь неї чітко проступає капілярна сіточка, завдаючи фізіологічного та естетичного дискомфорту.
  • Жирна. З таким типом шкіри взимку можна не укутувати обличчя шарфом. Однак усі недосконалості у вигляді розширених пір та характерного блиску видно неозброєним поглядом. До того ж це справжній магніт для різного роду висипів та запалень.
  • Комбінованийтип притаманний більшості людей. Характерний його ознака – жирна шкіра у Т-зоні (чоло, ніс, підборіддя) і нормальна інших ділянках.
  • Чутливашкіра, як і суха, нетерпима до примх погоди, відрізняється підвищеною дратівливістю і непереносимістю переважної більшості косметичних засобів. Сверблячка, лущення, відчуття стягнутості - це все про неї. Лікарські трави, що мають пом'якшувальну та заспокійливу дію, є оптимальним засобом для усунення цих проблем.
Перед застосуванням омолоджувальних трав необхідно дізнатися про свій тип шкіри обличчя.

Користь трав для шкіри

Використовуючи з косметичною метою лікарські рослини, ви можете розраховувати на наступні результати:

  • Насичення шкірного покриву всіма необхідними поживними речовинами.
  • Глибоке очищення та звуження пір.
  • Нормалізація роботи сальних залоз, що сприяє усуненню на тривалий час жирного блиску.
  • Усунення та попередження запалення, дезінфекція.
  • Зволоження, вирівнювання, відбілювання шкіри.
  • Освіжаючий та тонізуючий ефект.

За яких дерматологічних порушень допоможуть лікувальні трави?

Вищеперелічені властивості фітотерапевтичних засобів допомагають справлятися з такими захворюваннями, ушкодженнями та віковими змінами шкіри:

  • акне;
  • сухість, подразнення, лущення;
  • жирний блиск;
  • чорні крапки, розширені пори;
  • в'ялість шкіри, зморшки;
  • темні кола під очима;
  • пігментні плями (у тому числі ластовиння).
Власницям ластовиння допоможе застосування лікувальних рослин

Повний список трав для догляду за різними типами шкіри

Оскільки визначити свій тип шкіри обличчя вам напевно не склало труднощів, пропонуємо ознайомитися з травами, що підходять по дії.

Тип шкіри Відповідні трави
Нормальна кропиви дводомного листя, м'яти перцевого листя, череди трироздільної трави, ромашки аптечної квітки, липовий колір, подорожника великого листя.
Суха кропиви дводомного листя, супліддя хмелю, деревію звичайного трава, календули квітки, шавлії лікарського листя, ромашки аптечної квітки, материнки звичайної трава, чебрецю повзучого (чебрецю) трава
Жирна полину гіркого трава, цикорію звичайного трава, деревію звичайного трава, календули квітки, мати-і-мачухи звичайного листя, звіробою продірявленого трава, сік листя алое, берези повислого листя і нирки, дуба звичайного коракорінь, кропиви дводомного листя, білокопитника лікарського коріння, м'яти перцевого листя.
Комбінована м'яти перцевої листя, звіробою продірявленого трава, шавлії лікарського листя, хвоща польового трава
Чутлива календули квітки, шавлії лікарського листя, ромашки аптечної квітки, м'яти перцевої листя, череди трироздільна трава, лаванди трава, насіння льону, фіалки триколірна трава, мучниці звичайного листя

Найкорисніші трави для шкіри

Як можна помітити, у наведеній вище таблиці деякі лікарські рослини згадуються неодноразово, що говорить про їхню універсальність. Про ці трави слід поговорити докладніше.

Кропива дводомна

Кропива дводомна усуне прищі та покращить еластичність шкіри

Ця пекуча рослина здавна використовувалася в косметичних цілях для догляду за шкірою та волоссям. Своїми унікальними властивостями вона має багатий хімічний склад. Так, жалкий «коктейль» соку кропиви, що складається із солей кремнію, гістаміну, холіну (вітаміну B4) та мурашиної кислоти, стимулює мікроциркуляцію крові, покращуючи харчування шкіри. Вітамін А чинить бактерицидну дію, сприяючи швидкому усуненню прищів, вугрового висипу та подразнення.

Вітамін С покращує еластичність шкіри і підвищує тонус капілярів, які живлять її. Вітамін К має антисептичну протизапальну дію, а в комплексі з природним «відбілювачем» сприяє звільненню від ластовиння та інших пігментних плям. Свіжість і здорове сяйво шкірі надає каротин, яким також багата ця рослина. Тандем флавоноїдів, дубильних речовин та органічних кислот сприяє розгладжуванню зморшок, забезпечуючи видимий омолоджуючий ефект. І, нарешті, біодоступний калій у складі кропиви забезпечує природне зволоження шкіри.

Ромашка аптечна

Ромашка аптечна стимулює кровообіг, сприяючи усуненню зморшок

Ця рослина чудова тим, що підходить для будь-якого типу шкіри, надаючи пом'якшувальну, протиалергічну, бактерицидну, протигрибкову, протизапальну та регенеруючу дію. Біоактивні речовини ромашки стимулюють кровообіг і розслаблюють м'яз обличчя, тим самим сприяючи зменшенню зморшок. Примочки з настою квіток цієї рослини допомагають при сонячних опіках, алергічних та вугрових висипаннях, усувають мішки та темні кола під очима, прискорюють загоєння ранок та мікротріщин, утворюють невидиму захисну плівку на шкірі.

Ідеально підходить ця трава і для очищення шкіри обличчя. Причому як із зовнішньому, і внутрішньому застосуванні. У другому варіанті вона сприяє виведенню з організму токсичних та баластових речовин, які провокують дерматологічні порушення.

Втім, є один важливий нюанс: не кожна ромашка є лікарським засобом. Справжня має гірчити, що свідчить про наявність у її складі цінного компонента ефірної олії – хамазулену, який визначає левову частку її корисних властивостей. Беріть на замітку!

Календула лікарська

Календула лікарська – універсальна рослина, що підходить для будь-якого типу шкіри.

Говорячи про те, які трави найбільш корисні для догляду за обличчям, неможливо не відзначити цю чудову рослину, яка більше знайома, як нігтики. Завдяки своєму унікальному складу воно ідеально підходить одночасно для жирної, сухої та чутливої шкіри. Олеанолова кислота у складі квіток календули покращує кровопостачання клітин та тканин, глікозиди забезпечують протизапальні, а комплекс флавоноїдів – антиоксидантні властивості рослини. Остання зі згаданих група речовин, крім іншого, сприяє нагромадженню в організмі гіалуронової кислоти, що є запорукою природного зволоження шкіри. Каротиноїди, що надають квітучій частині нігти насичений помаранчевий колір, є попередниками вітаміну А, про важливі властивості якого ми вже говорили вище.

Поєднання цих та інших біоактивних речовин зволожує, заспокоює, пом'якшує, очищає, захищає і тонізує шкіру, відновлює її структуру на клітинному рівні, надає освітлюючий і антивіковий ефект, покращує колір обличчя, надаючи йому здорове сяйво.

Для підтримки природної краси та пружності шкіри тіла чудово підходять теплі лікувальні ванни з додаванням відвару квіток календули та морської солі. А гарячі водні фітопроцедури заспокоюють свербіж шкіри, надають дезінфікуючий і ранозагоювальний ефект, допомагаючи при будь-яких дерматологічних порушеннях. При цьому ефірні олії, що виділяються в момент купання, благотворно впливають на весь організм в цілому, стимулюючи імунітет і покращуючи настрій.

Шукаєте по-справжньому корисний та екологічно чистий продукт для догляду за шкірою? Тоді радимо звернути увагу на календулу сорту «Кальта», що вирощується без застосування хімії на великій відстані від великих міст та промислових підприємств. І, що теж важливо, за вмістом корисних речовин (зокрема, флавоноїдів та каротиноїдів) вона значно перевершує дикорослі або культивовані аналоги.

М'ята перцева

М'ята перцева має омолоджуючий ефект завдяки аргініну у складі.

Ще одна надзвичайно корисна трава для будь-якого типу шкіри. Причому, як мінімум, одну її властивість легко назве кожен. Комплекс флавоноїдів, аскорбінової кислоти та ефірної олії м'яти, багатої ментолом, має освіжаючий та тонізуючий ефект, усуваючи набряки та темні кола під очима. Рамноза стимулює вироблення колагену, тим самим допомагаючи позбутися зморшок і запобігти появі нових. Омолоджуючий ефект посилює амінокислота аргінін, що також присутня у складі рослини. Дуже корисні у боротьбі з віковими змінами шкіри та дубильні речовини м'яти, а смолисті прискорюють загоєння ранок та мікротріщин.

Парові ванни з м'ятою відмінно підходять для очищення глибоких шарів шкіри, позбавлення від чорних крапок і куперозних (мікросудинних) сіточек, поліпшення кольору обличчя. Крім того, на основі цієї рослини можна приготувати чудові зволожуючі, пом'якшувальні та відбілюючі маски, які матимуть видимий ефект вже після першого застосування.

Що стосується найбільш цінних з біологічної точки зору різновидів м'яти, то тут перевагу краще віддавати сорту «Кіп», як лідеру за вмістом флавоноїдів та дубильних речовин.

Шавлія лікарська

Шавлія лікарська пригнічує активність ферментів, пов'язаних зі старінням шкіри.

Ця рослина заслуговує на окрему згадку вже тому, що є джерелом фітоестрогенів. Як відомо, дефіцит статевих гормонів у жінок, найбільш відчутний у період менопаузи, негативно позначається на здоров'ї прекрасної статі взагалі та стані шкіри зокрема. Прийом шавлії індивідуально або в комплексі з іншими травами аналогічного властивості сприяє зниженню пролактину і одночасно підвищенню рівня естрогенів до оптимальних значень, що буквально створює ефект омолоджування, повертаючи жінкам здоровий і квітучий вигляд. Науково доведено, що використання шавлії пригнічує перорально на 50% активність ферментів, пов'язаних зі старінням.

Для тих, кому про вік думати рано, пити шавлію корисно у профілактичних цілях. А як зовнішній засіб він ідеально підходить для комбінованої шкіри, стягуючи пори і надовго усуваючи сальний блиск у Т-зоні. Відвари, маски, скраби та інші косметичні фітозасоби на основі цієї рослини надають протизапальну, заспокійливу, бактерицидну та ранозагоювальну властивості, допомагаючи усунути будь-які дерматологічні порушення та їх збудників.

Оскільки однією з головних цінностей шавлії є його унікальна ефірна олія, для лікувальних цілей краще вибирати продукт, який відрізняється максимальним вмістом цього компонента.

Деревій звичайний

Деревій очищає, живить і заспокоює шкіру, роблячи її свіжішою, гладкішою і ніжнішою

Якщо говорити про те, яка трава найкраще підходить для догляду за шкірою голови, то деревій буде, як мінімум, у трійці лідерів. Особливий інтерес у разі представляє його протисеборейне властивість, чи, простіше кажучи – порятунок лупи. Досягається воно за рахунок наявності у складі рослини ефірної олії, компоненти якої в сукупності забезпечують антибактеріальну, очищувальну, зволожуючу та заспокійливу дію.

У той же час комплекс дубильних речовин, органічних кислот і природної форми вітаміну К забезпечує протизапальну, в'яжучу, ранозагоювальну дію деревію, позбавляючи сверблячки і лущення шкіри в волосистій частині голови, зменшуючи інтенсивність вугрових висипань на обличчі і тілі.

Маски з деревію добре очищають, живлять і заспокоюють шкіру, роблять її свіжішою, гладкішою і ніжнішою. Причому такий ефект досягається після декількох процедур. Відваром можна обполіскувати волосся після миття, завдяки чому його структура відновлюється.

Для багатьох це стане відкриттям, але деревій також селекціонують та культивують, завдяки чому концентрація біоактивних речовин у ньому суттєво зростає. Так, один із сортів відрізняється підвищеним вмістом флавоноїдів, сапонінів, дубильних речовин та ефірної олії.

Низка трироздільна

Низка трироздільна ефективна у боротьбі зі шкірними ушкодженнями та захворюваннями

Важко назвати хоч одне захворювання чи порушення цілісності шкірного покриву, у якому б не допомогла ця дивовижна рослина. Відвар трави череди, що застосовується зовнішньо як примочки або ванни, ефективно справляється з дерматитами, алергічними і вугровими висипаннями, псоріатичними ураженнями, гнійними ранами, кропив'янкою, золотухою, себореєю. Численні відгуки свідчать, що такі процедури навіть допомагають зводити бородавки.

У вигляді пиття ця трава для шкіри покращує роботу шлунково-кишкового тракту, нормалізуючи обмін речовин, що сприяє усуненню причин дерматологічних проблем. Своїми унікальними властивостями низка зобов'язана цілому комплексу біологічно активних речовин, що включає флавоноїди, таніни, каротиноїди, ефірну олію та вітамін С.

Рослина однаково добре підходить як для чистої, так і для чутливої шкіри обличчя. Воно є постійним компонентом різних трав'яних зборів.

Найкращі рецепти для краси та здоров'я шкіри на основі лікарських трав

Пропонуємо до вашої уваги перевірені рецепти на основі вищезгаданих трав для догляду за різними типами шкіри.

Застосування трав'яної маски для догляду та омолодження шкіри обличчя

Трав'яні маски для нормальної шкіри

Невелике уточнення: наносимо маски тонким шаром на попередньо очищену шкіру. Змиваємо трохи теплою водою. Якщо ж вони виготовлені на масляній/жировій основі, то теплішою, але не гарячою. Для досягнення однорідної консистенції рослинну сировину перед заварюванням рекомендується попередньо подрібнити у кавомолці.

Рецепт №1

1 столову ложку подрібненого сухого листя кропиви змішати з такою самою кількістю теплого молока та половиною сирого яєчного жовтка. Змішати до однорідної маси та нанести на 15–20 хвилин.

Рецепт №2

Взяти по 1 столовій ложці подрібненої сухої трави черги та листя м'яти. Залити трав'яну суміш 1 склянкою окропу (150 мл) і дати настоятися під кришкою близько півгодини. Після остигання додати 1 чайну ложку крохмалю або будь-якого борошна для густини. Перемішати. Нанести маску на 30 хв.

Трав'яні маски для жирної шкіри

Рецепт №1

Взяти по 1 столовій ложці подрібненого сухого листя подорожника і м'яти, заварити 1 склянкою окропу. Після остигання злити зайву рідину, додати 1 десертну ложку рідкого меду. Нанести маску на 20 хв.

Рецепт №2

Взяти по 1 столовій ложці подрібненої сухої трави звіробою та квіток ромашки, залити 1 склянкою окропу та тримати на повільному вогні протягом 10 хвилин. Остудити до комфортної температури, додати чайну ложку пшеничного або рисового борошна та перемішати до однорідної маси. Маску тримати на обличчі до повного висихання.

Рецепт №3

1 столову ложку подрібненого сухого листя мати-й-мачухи виварюємо протягом 10 хвилин на повільному вогні. Охолоджений відвар, як у попередньому рецепті, концентруємо чайною ложкою до густого стану борошна. Теплу суміш тримаємо на шкірі 20-25 хвилин. Для досягнення довгострокового ефекту процедуру слід робити не менше 2 разів на тиждень.

Трав'яні маски для сухої та чутливої шкіри

Рецепт №1

1 столову ложку подрібнених сухих квіток ромашки залити ½ склянки окропу і наполягати під кришкою 25-30 хвилин. Остудити, злити зайву рідину, додати 1 чайну ложку меду, змішати до одноманітної маси. Нанести маску на 15 хвилин|мінути|.

Рецепт №2

Взяти по 1 столовій ложці подрібнених сухих квіток ромашки, календули та супліддя хмелю. Заварити трав'яну суміш 1 склянкою окропу. Після остигання злити зайву рідину і додати 1 чайну ложку жирної сметани, після чого ретельно перемішати до кашоподібного стану. Нанести маску на 20 хв.

Рецепт №3

2 столові ложки подрібненої сухої трави шавлії залити 1 склянкою окропу. Остудити до температури +40 °С, злити зайву рідину, додати ½ чайної ложки оливкової або кунжутної олії і перемішати до однорідної маси. Після нанесення такої маски на обличчя обов'язково накладається тепла і волога серветка. Тримати суміш 25 хвилин, змити її теплою водою, після чого вмитися холодною.

Після використання омолоджуючу маску необхідно змити теплою водою

Трав'яні маски для комбінованої шкіри

Рецепт №1

3 столові ложки подрібнених сухих квіток ромашки залити 200 мл окропу і дати настоятися. Охолодивши настій до комфортної температури, змочити в ньому шар вати і нанести суміш на 25 хвилин, покривши зверху серветкою. Після видалення маски вмитися теплою водою і нанести на обличчя живильний крем.

Рецепт №2

2 столові ложки подрібненої сухої трави черги залити 1 склянкою окропу. Наполягати протягом 1 години, процідити. У готовому настої змочити марлеву серветку та накласти у вигляді маски на обличчя. Тримати близько 20 хвилин. Першого тижня процедуру робити 2-3 рази, потім по 1.

Трав'яні маски для пружності шкіри та розгладжування зморшок

Рецепт №1

4 чайні ложки подрібнених сухих квіток ромашки замісити з такою ж кількістю жирного кефіру і 1 сирим яйцем. Отриману масу нанести на обличчя на 20-25 хвилин, після чого змити теплою водою.

Рецепт №2

Взяти по 1 столовій ложці подрібненої сухої сировини ромашки, м'яти, звіробою, мати-й-мачухи та шавлії. Отриману суміш заварити окропом, щільно закрити ємність і залишити на 30 хвилин. Потім злити надлишок рідини, додати 1 чайну ложку оливкової олії (при жирному типі шкіри замість олії використовувати нежирну сметану). Суміш рівномірно розподілити по обличчю і накрити зверху бавовняною тканиною. Тримати маску 20 хв.

Рецепт №3

Взяти по 1 чайній ложці подрібненого сухого листя м'яти та зеленого чаю, додати 1 столову ложку жирної сметани. Змішати до однорідної маси. Нанести в обличчя суміш на 40 хвилин, після чого змити теплою водою з милом.

Жінка милується ефектом масок на основі лікарських трав

Здоров'я та краса шкіри починається зсередини

Перелічені трави для очищення, зволоження або розгладжування шкіри можуть стати вашими вірними помічниками у збереженні молодості та краси на багато років. Однак без допомоги організму зсередини косметичні фітопроцедури будуть лише напівзаходом.

Перше, що спадає на думку в даному випадку - прийом вітамінів. І це цілком справедливо, оскільки отримати всі необхідні для підтримки себе в тонусі та чудовій формі нутрієнти з їжі просто неможливо. Здавалося б, проблема не варта виїденого яйця – все, чого нашому організму не вистачає, легко можна знайти в аптеці. Ось тільки в синтетичній формі засвоюється все це вітамінно-мінеральне багатство вкрай неохоче. До того ж невирішеною залишається безліч інших важливих проблем, що призводять до погіршення стану шкіри та раннього її старіння.

Оптимальним варіантом, який враховує всі озвучені нюанси, стане прийом натурального комплексу. Перше, на що варто звернути увагу при вивченні складу цього препарату – антиоксидантне тріо флавоноїд із групи кверцетину + вітаміни С та Е. Справа в тому, що будь-які негативні процеси, що відбуваються в організмі людини, так чи інакше пов'язані з активністю вільних радикалів. Науково доведено, що 90% ознак раннього старіння та понад 50 серйозних захворювань на совісті цих частинок-диверсантів. Нейтралізувати їх бурхливу діяльність і покликані антиоксиданти, найсильнішим з яких у рослинному світі є флавоноїд сибірської модрини. А у зв'язці з вітамінами С та Е ця речовина діє ще більш впевнено та ефективно. Крім іншого, воно є відмінним судинотонізуючим та капіляропротекторним засобом, забезпечуючи безперебійне харчування сполучної тканини – основи основ органів та систем нашого тіла. Аскорбінова кислота є каталізатором безлічі біохімічних процесів. Так, вона сприяє формуванню колагенових волокон, що також дуже важливо у справі зміцнення шкірного покриву та підвищення його еластичності.

Мультивітамінна частина комплексу представлена лише двома компонентами. Але якими! Близько 250 корисних речовин містить маточне молочко, що входить до складу препарату, і ще більше 100 – бджолиний пилок (обніжжя). У цьому списку 20 амінокислот, включаючи незамінні, близько 30 макро- та мікроелементів, десятки вітамінів, вільні жирні кислоти, ферменти, що допомагають всьому вищепереліченому максимально добре засвоїтися. Своєрідною вишнею на цьому живильному торті виступають гормоноподібні речовини маткового молочка, які, зокрема, забезпечують природне підвищення рівня естрогенів. А останні, як ми вже знаємо, є надзвичайно важливими для підтримки природної краси жінок і збереження молодості.

Втім, чоловікам ігнорувати комплекс також не варто. Комбінація бджолопродуктів у складі препарату сприяє виробленню власного тестостерону – гормону сили, впевненості та сексуальної активності. Тож кожен однозначно залишиться у виграші. Будьте здорові, а решта обов'язково додасться!